Євроклуб Сєвєродонецького ВПУ навів мости дружби та взаємопорозуміння

На початку навчального року в Регіональному базовому державному навчальному закладі «Сєвєродонецьке вище професійне училище» було створено Євроклуб «Шлях до мрії», тож час підбити річні підсумки. Думками щодо діяльності клубу ділиться один з ініціаторів цієї справи, член правління клубу, журналіст Семен Перцовський.

ОБ’ЄДНУЄ СПІЛЬНА СПРАВА

Семен Перцовський

Із чудовим колективом Сєвєродонецького ВПУ я потоваришував ще тоді, коли працював редактором газети його базового підприємства – Сєвєродонецького об’єднання «Азот». До речі, працівники ВПУ передплачували цю газету, ми разом проводили її фестивалі, довели наклад за передплатою до рекордних у регіоні 13,5 тисячі примірників. Звісно, журналісти допомагали педагогам у профорієнтаційній роботі.

Автор цих рядків за освітою – педагог, налаштований використовувати це на загальну користь. Тож разом з освітянами ми обговорювали шляхи реформування галузі, а наші спільні думки було викладено в гострому есе «Угору ліфтом, що йде донизу?». Порушені проблеми обговорювали учасники виїзного засідання Комітету з питань науки і освіти Верховної Ради України, які зібралися саме в Сєвєродонецькому ВПУ. Звісно, йшлося тут й про особливості навчально-виховних процесів саме в зоні АТО, необхідність враховувати менталітет молоді, зокрема учнів професійно-технічних закладів.

Утім, зауважив би, що певних шкідливих стереотипів треба позбавлятися не тільки в нашому, а й в інших регіонах. Саме тому на початку цього навчального року й виникла ідея створення Євроклубу «Шлях до мрії» з його першим проектом «Схід і Захід – разом!». Директор училища, відмінник освіти Юрій Кузьмінов (який не тільки понад 25 років очолює цей навчальний заклад, а є й головою ради директорів ПТУ міста, обласної Асоціації працівників профтехосвіти, членом президії АПП України) жваво, по-діловому підтримав таку ініціативу. Для нового громадського об’єднання було виділено приміщення, по-сучасному оформлено тематичні стенди. Один із них присвячений діяльності Євросоюзу, інший – саме клубу (з його гімном, статутом, планами роботи, розподілом активістів за секціями).

ВІД СХОДУ ДО ЗАХОДУ

Червону стрічку на вересневому відкритті Євроклубу перерізали заступник керівника Луганської обласної державної адміністрації О. Лішик і Юрій Кузьмінов. На урочистостях були й керівники Департаменту освіти і науки облдержадміністрації, представництва ОБСЄ, інших міжнародних організацій. Президент клубу, першокурсниця Анна Пастушок оголосила програму відкритого засідання «Євросоюз – від історії до сучасності». За допомогою сучасної презентації учасники клубу розповіли про історію створення ЄС і про принципи, на яких ґрунтується політика цієї міжнародної організації.

– Метою першого проекту стало підвищення ролі студентської молоді в налагоджуванні плідних зв’язків між спорідненими навчальними закладами сходу та заходу України, – зазначила заступник директора ВПУ з виховної роботи Тетяна Склярова. – Він покликаний формувати патріотичну свідомість, відповідальність за долю всієї країни, сприяти подоланню застарілих упереджень щодо різких відмінностей регіонів України.

У рамках проекту спершу відбулося ознайомлення з однією із західних областей України – Львівською. Учні розповіли про цікаві факти історії Львівщини, її визначні пам’ятки, традиції, досягнення. Відчути аромат міста учасникам зустрічі допомогли філіжанки львівської кави та шоколад. Головною подією заходу став прямий скайп-зв’язок із Міжрегіональним вищим професійним училищем автотранспорту та будівництва Львова. У ході невимушеного спілкування всі одностайно дійшли висновку: ми – єдиний народ!

Уже в жовтні відбулось друге засідання Євроклубу, присвячене Вінниччині. На відеоконференції, що пов’язала сєвєродонецьке і вінницьке вищі професійні училища, їх керівники Ю.Кузьмінов і Л.Ворона представили свої колективи, а учні доповнили «візитні картки» тематичними роликами. Такі професії, як слюсар із ремонту автомобілів, оператор комп’ютерного набору, виявилися спільними, і, напевно, тут обмін досвідом (який можна підсилити конкурсами професійної майстерності) виявиться особливо корисним. Як, власне, і з організації дозвілля.

 

 

У Вінницькому училищі багато хлопців і дівчат захоплюється краєзнавством. Сєвєродончани розповіли новим друзям про своє місто та базове хімічне підприємство – об’єднання «Азот», до профспілкової організації якого, до речі, входять і учнівська, і педагогічна профорганізації училища.

Засідання Євроклубу, присвячене Хмельницькій області, відбулось у листопаді. Відкрила його психолог ВПУ Т.Щеглова. Всі покуштували запашний коровай, що нагадує про щедрість української землі. Свої училища презентували директор Сєвєродонецького ВПУ та його хмельницький колега О. Гаврилюк, учні-активісти.

За традицією євроклубівці підготували презентацію про Хмельниччину, її історію та сьогодення. Всі з нетерпінням чекали відеоконференції зі спорідненим Хмельницьким вищим ВПУ № 25. Вона пройшла невимушено, відкрила нові можливості для спілкування з ровесниками з інших регіонів нашої країни. Хмельничани відзначили, що їхні донбаські ровесники, одягнені в українські національні костюми, відмінно спілкуються українською мовою. Всіх особливо зацікавила тема студентського самоврядування. Її розкрили євроклубівці, представники «Студентської республіки» хмельницького училища. Йшлося і про благодійну роботу. Домовилися щодо підписання договору про співпрацю.

Яскравим моментом став виступ землячки луганчан Вікторії Бондар. У небезпечний час вона стала вимушеною переселенкою і тепер навчається в Хмельницькому ВПУ № 25. Дівчина розповіла, що їй у всьому допомагають, передала привіт сєвєродончанам, побажала кожному мирного неба над головою. До речі, переселенкою з Луганська є й президент Євроклубу Анна Пастушок. Дівчина не тільки відмінно навчається, бере участь у художній самодіяльності, а й стала лідером у новому колективі, де панують дружба та взаємодопомога.

— Ми навіть не уявляли, наскільки цікаві інші місця України, — зізнається Анна. — І от тепер переконалася, що нам на шляху до Європи треба обов’язково більше дізнатися про себе — про кожну область, про те, як живуть, навчаються, працюють і про що мріють там наші ровесники. У нас так багато спільного!

У цьому засіданні брали участь представники Департаменту економічного розвитку і торгівлі облдержадміністрації, відділу у справах молоді та спорту, Центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді Сєвєродонецької міської ради, обласного Науково-методичного Центру профтехосвіти, Старший бібліотекар ВПУ І.Ковальова, як завжди, розгорнула тематичну книжкову виставку. І ця література виявилася затребуваною.

Добре, коли молодь почувається відповідальною за майбутнє, за те, щоб Україна була рідною для всіх.

НА ШЛЯХУ ДО МРІЇ

Чергове засідання Євроклубу «Шлях до мрії» відбулось у грудні. Його вела заступник директора ВПУ з виховної роботи Тетяна Склярова. Одна з навчальних груп представила Волинську, друга – Чернівецьку області. Після цього почалося знайомство з центральним регіоном, що стартувало з Кіровоградської області. Всі презентації супроводжувалися фото- і відеоілюстраціями, були цікавими, пізнавальними. Вони стосувалися історії, пам’яток, видатних особистостей областей, а також їх головних міст.

– Щоб молодь могла краще пізнати рідну Україну, ми з новими друзями уклали договори про співпрацю, запланували обмін делегаціями, – повідомила на завершення Тетяна Склярова. – На черзі – поїздка наших представників до Львова.

У цій січневій подорожі на захід України брали участь представники учнівського колективу – президент Євроклубу Анна Пастушок, активісти Юлія Нехрістова, Анжела Матвієнко, Артем Аврамов, Влад Юр’єв, Павло Суворов. Керували групою заступник директора ВПУ Л. Мішина та головний спеціаліст відділу у справах молоді та спорту міської ради С. Попова. Перші загальні враження передали коротко: побували ніби у Різдвяній казці!

А незабаром мені доручили вести з ними прес-конференцію в Кризовому медіацентрі «Сіверський Донець» з онлайн-трансляцією. То, по суті, було відкритим засіданням Євроклубу. На думку молоді, подорож до Львова стала справжнім майстер-класом із гостинності, що розбив усі стереотипи щодо відмінностей між заходом і сходом нашої країни. Розповіді про зустрічі у Львові, екскурсії цим чудовим містом і його околицями, ознайомлення зі спорідненим Міжрегіональним вищим професійним училищем автотранспорту та будівництва, яким керує голова Львівської обласної Асоціації працівників профтехосвіти О. Саврук, доповнили фото- та відеорепортажі.

Посланці Сєвєродонецька багато дізналися, чимало розповіли самі, блиснули своїми артистичними талантами, ознайомилися з народними традиціями Західної України. І ще раз переконалися, яка прекрасна наша країна, що Україна – єдина, і робити її кращою потрібно всім разом. Зустріч гостей була дуже теплою, а дружнє спілкування з викладачами та учнями різних закладів профтехосвіти, спільні прогулянки і поїздки ще більше зміцнили зв’язки між Луганщиною та Львівщиною. Євроклубівці презентували у Львові та Сєвєродонецьку свою студентську газету «Талісман», присвячену проекту «Схід і Захід разом».

Навесні відбулись презентації інших областей України, АР Крим, Києва. Були ґрунтовно розкриті історія цих країв, їх природно-географічні особливості, пам’ятки, економіка, культура та системи освіти. Окремо йшлося про знаменитих земляків, якими пишається кожна область, столиця. Світогляд молоді розширили добірки цікавих фактів. Цікавинкою стали музичні кліпи. Цього навчального року вже встигли розпочати подорож і країнами Євросоюзу.

Цей досвід вирішили узагальнити в Сєвєродонецькій міській раді.

– Важливо, що тут, – наголошує директор ВПУ Юрій Кузьмінов, – попри неабиякі складнощі, зробили все можливе для збереження всіх чотирьох місцевих закладів профтехосвіти. Зберегли їх фінансування, підвищили надбавки за престижність праці педагогів.

Для того ж для ВПУ, високий рівень роботи якого не можна не оцінити, придбане нове обладнання. Про важливість такої підтримки йшлося і на нещодавній нараді в облдержадміністрації, де керівники області, міст і районів, Науково-методичного центру профтехосвіти, Центру зайнятості, профспілки працівників освіти визначили напрями діяльності галузі на найближчі три роки.

А керівники міськради провели зустріч з активістами студентського самоврядування та педагогами, які відповідають за виховну роботу. Зокрема, було ухвалено пропозицію членів Євроклубу ВПУ використати досвід Львова, де вони нещодавно побували, пов’язаний із відродженням національних традицій, проведенням народних свят. Розповіли й про газету Вищого профучилища “Талісман” (нещодавно вона стала лауреатом міжнародного конкурсу учнівських медіа), його сайт. Такий досвід, як і практика роботи з молодими громадськими журналістами, теж зацікавив усіх. Ці та інші ініціативи включені до міської програми роботи з молоддю. Стосувалися вони й проведення тренінгів з медіаграмотності, які ми впровадили у ВПУ. Саме робота Євроклубу дала змогу на конкретних прикладах показати, як долаються ворожнеча, стереотипи, різні фейки інформаційної війни.

У березні автор цих рядків зробив у Києві доповідь на IV міжнародній науково-методичній конференції «Практична медіаграмотність: міжнародний досвід та українські перспективи». Її організували Академія української преси, Міністерство освіти і науки України, Інститут соціальної та політичної психології Національної академії педагогічних наук України, Інститут журналістики Київського національного університету імені Тараса Шевченка, Інститут мистецтвознавства, фольклористики та етнології імені М. Т. Рильського Національної Академії наук України, Національний педагогічний університет імені М.П. Драгоманова. Майже всі доповіді там стосувалися середньої та вищої школи, тому розповідь про досвід закладу ПТО викликала особливу зацікавленість.

А зараз Євроклуб розпочав заочні подорожі країнами Євросоюзу. Особлива увага приділяється їх зв’язкам із Луганщиною, тій допомозі, що в нинішній важкий час ЄС надає Донбасу, інтеграції України в загальноєвропейський освітній простір.

* * *

Але треба розширювати обрії. Впевнений, що Україні варто подбати про вступ до WorldSkills International (WSI). Ця міжнародна некомерційна асоціація працює над підвищенням статусу, стандартів професійної підготовки та кваліфікації. По всьому світові вона популяризує робітничі професії, проводить молодіжні конкурси профмайстерності «Олімпіади робочих рук». Зараз до неї входять понад 70 країн, і є всі підстави сподіватися, що Україну приймуть на пільгових умовах. А приклад таких провідних училищ, як Сєвєродонецьке ВПУ, що по-сучасному оснащене, використовує новітні навчальні методики, виховує гідну трудову зміну, доводить: ми здатні авторитетно заявити про себе й на світовому рівні професійної підготовки.

Читати на сайті

Матеріал з сайту Педпресса

14.06.2016
Листопад
Пн.Вт.Ср.Чт.Пт.Сб.Нд.
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   
‡аповнґть електронну заЯву-анкету
’и Як?

Ќацґональна дитЯча гарЯча лґнґЯ
Ќацґональна гарЯча лґнґЯ
^ Вгору ^